تحلیل هفتگی

تحلیل بازار فولاد – هفته آخر خرداد ماه 1403

آهنین افلاک - تحلیل بازار

بازار آهن در نوسان؛ نبرد برق و دلار با قیمت‌ها!

 


 

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت شاهد نوسانات قیمتی بود که عمدتاً ناشی از دو عامل کلیدی بود: افزایش نرخ ارز و قطعی برق کارخانه‌ها.

نوسانات نرخ ارز

در این هفته، نرخ دلار بین 58900 تا 58400 تومان نوسان داشت. این نوسانات، به عنوان یک عامل بنیادی، بر قیمت مواد اولیه فولاد و در نهایت قیمت تمام شده محصولات فولادی تاثیرگذار بود.

قطعی برق کارخانه‌ها

قطعی برق کارخانه‌ها، عاملی دیگر در نوسانات قیمتی این هفته بود. این قطعی‌ها، عرضه محصولات فولادی را با اختلال مواجه کرد و زمینه‌ساز افزایش قیمت‌ها شد.

بررسی قیمت مقاطع مختلف فولادی

میلگرد: قیمت میلگرد در این هفته با افزایش همراه بود. کارخانه‌ها به دلیل نوسانات نرخ ارز و قطعی برق، فروش میلگرد را به طور موقت متوقف کردند و پس از آن با افزایش قیمت، مجدداً به عرضه این محصول اقدام نمودند.
تیرآهن: قیمت تیرآهن شاخه‌ای در این هفته 50 تا 100 هزار تومان افزایش یافت.
پروفیل: برخلاف میلگرد و تیرآهن، بازار پروفیل در این هفته ثابت بود و تغییری در قیمت‌ها مشاهده نشد.

بازار بورس کالا

در بورس کالای ایران، شمش فولاد با 750 تومان و ورق‌های گرم با 9450 تومان بالاتر از قیمت پایه معامله شدند. همچنین، عرضه‌های آهن اسفنجی بدون رقابت به فروش رسیدند.

پیش‌بینی بازار فولاد برای هفته آینده

پیش‌بینی می‌شود که در هفته آینده، آهن اسفنجی با قیمت پایه 12283 تومان و حجم 250 هزار تن عرضه شود. در صورت ادامه قطعی برق کارخانه‌ها، انتظار می‌رود شاهد افزایش قیمت مقاطع فولادی در هفته آینده باشیم.

خرید آنلاین پروفیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز است که تابع گوگل است سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.