اقتصادی

بورس کالا – آخرین عرضه آهن اسفنجی در سال ۱۴۰۲ با افزایش قیمت معامله شد

بورس کالا عرضه ی آهن اسفنجی

امروز ۱۹ اسفند در آخرین عرضه آهن اسفنجی ۱۴۰۲، تالار صنعتی بورس کالای ایران میزبان عرضه ۹۵ هزار تن از طرف ۸ شرکت تولیدکننده بود. این میزان عرضه نسبت به هفته گذشته ۳۳/۸ درصد افزایش حجم عرضه را نشان می‌دهد.

امروز ۱۹ اسفند در آخرین عرضه آهن اسفنجی ۱۴۰۲، تالار صنعتی بورس کالای ایران میزبان عرضه ۹۵ هزار تن از طرف ۸ شرکت تولیدکننده بود.این میزان عرضه نسبت به هفته گذشته ۳۳/۸ درصد افزایش حجم عرضه را نشان می‌دهد.

نرخ پایه عرضه آهن اسفنجی برای امروز ۱۲ هزار و ۶۹۳ تومان بود که نسبت به نرخ پایه عرضه هفته گذشته به قیمت ۱۲ هزار و ۵۸۶ تومان حدو ۰/۸ درصد معادل ۱۰۷ تومان رشد دارد. اما در پایان معاملات، میانگین نرخ معامله شده در اثر رقابت به ۱۴ هزار و ۱۱۵ تومان رسید که افزایش حدود ۱۱/۲ درصدی نسبت به نرخ پایه دارد.

نرخ پایانی امروز آهن اسفنجی همچنین نسبت به نرخ پایانی هفته گذشته به قیمت ۱۳ هزار و ۴۴۹ تومان، افزایش ۶۶۶ تومانی دارد.به عبارتی افزایش حجم عرضه نسبت به هفته قبل نه تنها از رقابت خرید برای این کالا کم نکرده بلکه بیشتر هم شده است. این در حالی است که طبق اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته از طرف شرکت‌های فولادی در سامانه کدال، گاز این شرکت‌ها با رفع محدودیت‌ها وصل شده است و فعالیت تولیدی آنها به روال عادی بازگشته است.
حجم تقاضای ثبت شده برای ۹۵ هزار تن عرضه شده نیز ۱۴۲ هزار و ۶۰۰ تن معادل ۱/۵ برابر حجم عرضه ثبت شده است.

جدول و نمودار زیر جزئیات آمار معاملات آهن اسفنجی عرضه شده در تالار صنعتی بورس کالا را به ترتیب از کمترین به بیشترین نرخ معامله شده نشان می‌دهد:

عرضه کننده مقدار عرضه مقدار تقاضا نرخ معامله شده (ریال) درصد تغییر نرخ
احیاء استیل فولاد بافت ۱۰,۰۰۰ ۱۳,۹۰۰ ۱۳۵,۷۰۴ ۶.۹۱
احیاء استیل فولاد بافت ۵,۰۰۰ ۷,۰۰۰ ۱۳۷,۹۵۴ ۸.۶۸
توسعه آهن وفولاد گل گهر ۱۵,۰۰۰ ۲۰,۶۰۰ ۱۳۸,۸۹۵ ۹.۴۲
آهن و فولاد غدیر ایرانیان ۱۰,۰۰۰ ۱۶,۰۰۰ ۱۴۰,۳۰۷ ۱۰.۵۳
صنعت فولاد شادگان ۱۰,۰۰۰ ۱۷,۰۵۰ ۱۴۰,۹۵۱ ۱۱.۰۴
مجتمع فولاد اردکان ۵,۰۰۰ ۹,۵۵۰ ۱۴۲,۸۶۳ ۱۲.۵۵
سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ۲۰,۰۰۰ ۲۵,۶۰۰ ۱۴۳,۲۶۳ ۱۲.۸۶
پارس فولاد سبزوار ۲۰,۰۰۰ ۳۲,۹۰۰ ۱۴۴,۳۴۸ ۱۳.۷۲

طبق این نمودار، در معاملات امروز محصول آهن اسفنجی در بورس کالا، درصد رقابت و تغییر نرخ نسبت به نرخ پایه بین حدود ۷ درصد تا ۱۳/۷ درصد بوده است.
بدین ترتیب کمترین نرخ معامله شده این محصول به قیمت ۱۳ هزار و ۵۷۰ تومان به ازای هرکیلو بدون محاسبه ارزش افزوده متعلق به شرکت احیا استیل فولاد بافت و بیشترین قیمت به آهن اسفنجیِ پارس فولاد سبزوار با نرخ ۱۴ هزار و ۴۳۸ تومان تعلق دارد.

در این میان کمترین عرضه نیز به مقدار ۵ هزار تن توسط مجتمع فولاد اردکان انجام شد که با رقابت بالایی نرخ پایانی آن ۱۲/۵ درصد بالاتر از نرخ پایه به قیمت ۱۴ هزار و ۲۸۶ تومان معامله شد.

برای اطلاعات بیشتر، به www.ahan-news.com مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز است که تابع گوگل است سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.