اقتصادی

ساخت بزرگ‌ترین کارخانه فولاد جهان در هند / تولید ۲۴ میلیون تن فولاد در سال

فولاد - آهن - کارخانه فولادی

ساخت بزرگ‌ترین کارخانه فولادی جهان با ظرفیت تولید سالانه 24 میلیون تن فولاد تا پنج سال دیگر در هند به پایان می‌رسد.

شرکت هندی اِی‌اِم‌اِن‌اِس‌ایندیا که با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های آرسلورمیتال و نیپون‌استیل برپا شده ساخت بزرگ‌ترین کارخانه فولاد جهان را در ایالت گُجرات در غرب هندوستان در دست دارد. در این کارخانه که در شهر حَزیرا احداث می‌شود، تمام محصولات زنجیره فولادی از بالادست تا پایین‌دست تولید خواهد شد.

خبر ساخت این کارخانه را لاکشمی میتال رئیس هیات مدیره آرسلور میتال اعلام کرده است. به گفته میتال یادداشت تفاهم ساخت فاز دوم این کارخانه نیز با دولت ایالت گجرات امضا شده است؛ ساخت فاز اول در سال ۲۰۲۱ آغاز شد و براساس زمان‌بندی‌ها باید تا سال ۲۰۲۶ میلادی به اتمام رسد.

بنا بر گفته میتال این واحد از ظرفیت تولید سالانه ۲۴ میلیون تن برخوردار خواهد بود و ساخت کامل آن در سال ۲۰۲۹ میلادی به پایان خواهد رسید.

میتال همچنین از تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و هیدروژن سبز در این واحد فولادی خبر داده اما او تاکنون درباره رقم کلی سرمایه‌ صرف شده در ساخت این کارخانه اطلاعاتی منتشر نکرده است.

دیگر دارایی‌های اِی‌اِم‌اِن‌اِس‌ایندیا

شرکت اِی‌ای‌ان‌اس‌ایندیا در ژانویه سال ۲۰۲۳ نیز موفق به دریافت تاییدیه ساخت واحد فولادی ۴.۷ میلیارد دلاری از دولت ایالت اودیشا در شرق هند شده بود. پیش‌بینی شده تولید سالانه این کارخانه ۷ میلیون تن باشد. بنا بر گفته مقامات دولتی با احداث این کارخانه ۱۱۰۰۰ فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

گفتنی است در آوریل سال ۲۰۲۳ میلادی نیز ای‌ام‌ان‌اس‌ایندیا موافقت نهاد قانونگذار هند (NCLT) را برای خرید شرکت فولادی دیگری در گُجرات هند دریافت کرد، این کارخانه به تولید محصولات نورد سرد، گالوانیزه و فولاد غیرآهنی اختصاص دارد و ظرفیت تولید آن ۶۰۰ هزار تن در سال است. گجرات صنعتی‌ترین منطقه در کشور هند به شمار می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز است که تابع گوگل است سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.