اقتصادی

امریکا و اتحادیه اروپا ارزان‌فروشی فولاد چین را بررسی می‌کنند

ارزان‌فروشی فولاد چین

ارزان‌ فروشی فولادسازان چینی در بازارهای اروپایی و امریکایی، مقامات این دو منطقه را به بررسی تاثیرات این اقدام بر صنعت فولادشان واداشته، این در حالی است که کوچک‌ترین تنشی بین چین و اروپا پیامدهای اقتصادی نامطلوبی برای طرفین دارد. کمی پیش از این انجمن فولاد برزیل نیز به ارزان بودن فولاد چین در بازارهای این کشور اعتراض کرده بود.

به نقل از فایننشال‌تایمز اتحادیه اروپا تصمیم دارد بررسی‌هایی را علیه واردات فولاد از چین به این منطقه صورت دهد، این بررسی‌ها در هماهنگی با امریکا صورت می‌گیرد و هدف از آن حمایت از صنعت فولاد این دو منطقه در برابر واردات محصولات ارزان‌قیمت است.

این نخستین باری نیست که اتحادیه اروپا واردات محصولات چینی به این منطقه را لازم به بررسی می‌داند. در ماه گذشته میلادی نیز جریان واردات خودرو های برقی از چین بررسی شد، تمرکز این بررسی‌ها بر این بود که آیا سوبسید های دولتی که به نفع چینی‌ ها تعریف شده، تاثیر مخربی بر صنعت خودروی اروپا دارد و آیا باید اقدامی در مقابله با آنها انجام شود یا نه؟

چندی پیش از این انجمن فولاد برزیل نیز از مقامات این کشور خواسته بود تعرفه واردات محصولات فولادی به این کشور را به ویژه از مبدا چین افزایش دهند.

پیامدهای تنش تجاری چین و غرب

چین در واکنش به این خبر، مدت زمانی را که اتحادیه اروپا برای مشاوره و بررسی این موضوع در نظر گرفته بسیار کوتاه دانست.

اعلام خبر بررسی واردات محصولات فولادسازان چینی به اروپا می‌تواند روابط اروپا و چین را به طور بالقوه خدشه‌دار کند، اتحادیه اروپا بزرگ‌ترین شریک تجاری چین است و هر گونه تنشی ممکن است پیامدهای اقتصادی قابل‌توجهی داشته باشد. با این حال اتحادیه اروپا بر این باور است که باید صنایع خود را از فعالیت‌های تجاری مخرب محفوظ بدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز است که تابع گوگل است سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.