مقالات آهن آلات

انواع محصولات فولادی

محصولات فولادی

محصولات فولادی یکی از مهم‌ترین فلزات در زندگی بشر است که کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد. محصولات آهن آلات نیز یکی از انواع محصولات فلزی هستند که به صورت گسترده در صنایع ساختمانی، صنعتی، راهسازی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محصولات آهن آلات را می‌توان بر اساس شکل، کاربرد و مواد اولیه به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین انواع محصولات آهن آلات می‌پردازیم.

پروفیل‌های آهنی

پروفیل‌ها یا قوطی‌های آهنی، محصولاتی توخالی با سطح مقطع‌های مختلف هستند که از جنس فولاد ساخته می‌شوند. این محصولات در انواع مختلفی مانند مربع، مستطیل، دایره، بیضی و غیره تولید می‌شوند. پروفیل‌های آهنی در صنایع مختلف ساختمانی، صنعتی، خودروسازی و غیره کاربرد دارند.

محصولات فولادی

تیرآهن

 یکی از مهم‌ترین محصولات آهن آلات هستند که در صنایع ساختمانی کاربرد فراوانی دارند. تیرآهن‌ها در انواع مختلفی مانند تیرآهن IPE، تیرآهن IPB، تیرآهن INP، تیرآهن I شکل و غیره تولید می‌شوند. تیرآهن‌ها در ساخت اسکلت ساختمان، پل‌ها، ستون‌ها و غیره استفاده می‌شوند.

محصولات فولادی

میلگرد

آرماتور ها یا میلگردها نیز یکی دیگر از محصولات آهن آلات هستند که کاربرد زیادی در صنایع ساختمانی دارند. میلگردها در انواع مختلفی مانند میلگرد آجدار، میلگرد ساده، میلگرد شاخه‌ای، میلگرد کلاف و غیره تولید می‌شوند. میلگردها در ساخت اسکلت ساختمان، بتن‌آرمه، پل‌ها، سدها و غیره استفاده می‌شوند.

محصولات فولادی

ورق‌های آهنی

این نوع ورق ها، محصولاتی تخت با ضخامت‌های مختلف هستند که از جنس فولاد ساخته می‌شوند. ورق‌های آهنی در انواع مختلفی مانند ورق سیاه، ورق روغنی، ورق گالوانیزه، ورق رنگی و غیره تولید می‌شوند. ورق‌های آهنی در صنایع مختلف ساختمانی، صنعتی، خودروسازی و غیره کاربرد دارند.

محصولات فولادی

نبشی و ناودانی

نبشی‌ها و ناودانی‌ها نیز محصولاتی آهنی هستند که از سطح مقطع‌های L شکل و U شکل تشکیل شده‌اند. نبشی‌ها و ناودانی‌ها در صنایع مختلف ساختمانی، صنعتی و راهسازی کاربرد دارند.

محصولات فولادی

لوله‌های آهنی

این لوله‌ها، محصولاتی توخالی با سطح مقطع‌های مختلف هستند که از جنس فولاد ساخته می‌شوند. لوله‌های آهنی در انواع مختلفی مانند لوله سیاه، لوله روغنی، لوله گالوانیزه، لوله رنگی و غیره تولید می‌شوند. لوله‌های آهنی در صنایع مختلف ساختمانی، صنعتی، آبرسانی و غیره کاربرد دارند.

محصولات فولادی

سایر محصولات آهن آلات

علاوه بر محصولات ذکر شده، محصولات آهن آلات دیگری نیز وجود دارند که کاربردهای مختلفی دارند. از جمله این محصولات می‌توان به شمش‌های آهنی، قراضه‌های آهنی، مفتول‌های آهنی، سیم‌های آهنی و غیره اشاره کرد.

محصولات آهن آلات دارای مشخصات مختلفی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جنس:

محصولات آهن آلات از جنس فولاد ساخته می‌شوند. فولاد نیز از ترکیب آهن با عناصر دیگر مانند کربن، منگنز، سیلیسیم و غیره تشکیل شده است.

شکل:

محصولات آهن آلات دارای اشکال مختلفی هستند. برخی از این محصولات دارای سطح مقطع‌های ساده مانند مربع، مستطیل و دایره هستند. برخی دیگر نیز دارای سطح مقطع‌های پیچیده مانند L شکل، U شکل و غیره هستند.

ضخامت:

ضخامت محصولات آهن آلات با واحد میلی‌متر بیان می‌شود.

عرض:

عرض محصولات آهن آلات با واحد میلی‌متر بیان می‌شود.

طول:

طول محصولات آهن آلات با واحد متر بیان می‌شود.

 

محصولات آهن آلات در صنایع مختلف کاربرد دارند. از جمله صنایعی که از محصولات آهن آلات استفاده می‌کنند می‌توان به صنایع ساختمانی، صنعتی، راهسازی، خودروسازی، کشتی‌سازی و غیره اشاره کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز است که تابع گوگل است سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.